Niebiański Miecz pomiędzy mediami

Wszyscy, których interesuje kwestia przenikania się mediów, a zwłaszcza filmów i gier, powinni zapoznać się z grą Heavenly Sword, która w moim odczuciu wynosi relacje między nimi na nowy poziom. Rozgrywka to hack’n’slash w stylu God of War, może nieco Devil May Cry, przedstawiona w pięknej next-genowej oprawie (gra ukazała się na PS3), ale nie o gameplay ani grafikę tu chodzi, tylko o sposób wykonania i reżyserii scenek przerywnikowych. Właściwie jest ich tu niemal tyle, ile czystej rozgrywki, więc przez spory procent czasu gry po prostu oglądamy przedstawioną nam historię. W ten sposób mamy tu do czynienia nie tyle z grą w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, co raczej z interaktywnym filmem.

A przyznać trzeba, że wspomniane scenki przygotowane są z niespotykanym pietyzmem, smakiem i wyczuciem dramaturgii. Sama fabuła powiela schematy epickich opowieści rozgrywających się w inspirowanym wschodnimi baśniami uniwersum fantasy, ale dialogi i głosy postaci są właściwe godne scen z dobrych filmów czy przedstawień teatralnych. Oto przykład:

Tradycyjnie najciekawiej wypadają postacie negatywne…

Twarze aktorów pokryte były setkami czujników rejestrujących ruch. Każdego z nich filmowało ponad 60 kamer. W trakcie odgrywania wspólnych scen wszyscy stali obok siebie, podobnie jak na teatralnej scenie. Efekt? Ekspresja, mimika, głosy i animacja postaci są niesamowite; rezultaty techniki motion capturingu zaprezentowane w innych grach zwyczajnie w obliczu Heavenly Sword bledną. Warto dodać, że dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za scenki przerywnikowe był Andy Serkis. Na podstawie jego gry aktorskiej wykreowano postać Golluma z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”. W Heavenly Sword Serkis wciela się w rolę złego króla Bohana i robi to po prostu doskonale.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s