Innowacja i świeżość w najnowszych grach? Istnieje!

Wśród powszechnego ostatnio narzekania na brak świeżości i prawdziwej innowacji w najnowszych grach, których twórcy wolą zachowawczo opierać się na sprawdzonych od lat patentach podrasowując jedynie grafikę, warto szczególnie zwracać uwagę na te tytuły, które zadają kłam temu nie do końca zgodnemu z prawdą, pesymistycznemu wizerunkowi współczesnej kondycji elektronicznej rozrywki. Innymi słowy, warto wśród ogromu podobnych do siebie gier wyszukiwać świeże koncepcyjnie perełki, których wbrew pozorom wcale nie jest tak mało – produkcje, które opierają się przede wszystkim na pomyśle i nie próbują maskować braku przemyślanego, dobrego modelu rozgrywki audiowizualnym przepychem.

Nie jest żadną nowością, że takie gry – podobna sytuacja ma zresztą miejsce w przypadku muzyki czy filmu – najczęściej tworzone są przez studia niezależne. Im niestraszne jest ryzyko rynkowej porażki, którego obawiają się branżowi giganci. Ci ostatni natomiast – i jest to tendencja, która niezmiernie cieszy – coraz częściej szukają pomysłów na nowe gry wśród niezależnych twórców właśnie, dostrzegając w nich potencjał zdolny dzięki odpowiedniej promocji zainteresować szersze grono odbiorców.

Tak postąpiły ostatnio Valve, firma deweloperska mająca na swoim koncie przede wszystkim kultowego już wśród graczy Half-Life’a, oraz Sony, którego nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dołączoną do bestsellerowego zestawu The Orange Box, opartą na darmowej studenckiej produkcji, której twórcy zostali zresztą przez Valve zatrudnieni grą Portal, która wykorzystuje unikalną koncepcję bram łączących ze sobą dwa istniejące w różnych punktach świata gry miejsca. W drugim przypadku mowa o zapowiedzianej na konsole PS3 i PSP grze echochrome, która jest swoistym przeniesieniem na język gier optycznych iluzji obecnych w grafikach XX-wiecznego holenderskiego artysty M.C. Eshera i która oparta jest na programie opracowanym przez japońskiego projektanta i artystę Juna Fujiki. Zarówno jedna, jak i druga produkcja należy do rzadko obecnie eksplorowanego w tytułach z wyższej półki gatunku gier logicznych.

O obu grach miałam okazję pisać na zlecenie serwisu GRY-OnLine (recenzja Portalu i zapowiedź echochrome), więc zapraszam do lektury tekstów i bliższego zapoznania się z tymi ciekawymi i oryginalnymi produkcjami. A na zachętę polecam obejrzeć krótkie filmiki prezentujące rozgrywkę odpowiednio w Portalu i echochrome:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s