Na barykady ludu graczy!

Przed dwoma tygodniami na łamach serwisu GRY-OnLine, gdzie pisuję cotygodniowe felietony, ogłosiłam konkurs na tekst poświęcony szeroko rozumianej kulturze grania. Nie spodziewałam się zalewu zgłoszeń i oczywiście taki nie nastąpił (na zainteresowanie liczone w tysiącach uczestników mogą liczyć co najwyżej konkursy, w których wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań – stworzenie czegoś samemu wymaga już wysiłku, czasu i odwagi zarazem), mimo to zaskoczyła mnie jakość wielu nadesłanych tekstów. Moje założenie, że coraz więcej graczy to świadomi uczestnicy kultury grania, którzy potrafią spojrzeć na swoje hobby i jego kulturową otoczkę krytycznym okiem obserwatora, nie okazało się jednak koniec końców tak naiwne :)

Tak czy inaczej uważam, że dobre, przemyślane teksty zasługują na reklamę, dlatego polecam lekturę wyróżnionych felietonów. Wczoraj ukazał się pierwszy nagrodzony tekst, w kolejnych tygodniach, tym razem już w parze z moimi, zostaną opublikowane dwa kolejne.

Autor tekstu wczorajszego (nick: Antonowski) zmierzył się z niełatwym tematem stosunku branży elektronicznej rozrywki do symboliki totalitarnej. Pretekstem rozważań uczynił zaś dołączenie do polskiego wydania gry World in Conflict (strategia czasu rzeczywistego osadzona w alternatywnej wersji XX wieku, w której zimna wojna nie zakończyła się, tylko doprowadziła do konfliktu zbrojnego między kapitalistycznym Zachodem i komunistycznym Wschodem) flagi ZSRR. Oto wyimek z tekstu:

Margines tolerancji wizerunków komunistycznych w społeczeństwie jest tym większy, im mniejsza znajomość historii i im mniejsza chęć obcowania z mrocznymi faktami. A te są równie bezwzględne jak boski Che z lubością torturujący swoich przeciwników politycznych i świetnie prezentujący się na T-shirtach. I to jest powód dla którego dane mi było być niepokonanym wojakiem Krasnej Armii (Call of Duty) i agentem kontrwywiadu (KGB) rozpracowującym wszechświatowy spisek. Po stronie niemieckiej nie było nam dane strzelać w plecy Moskalom, Amerykanom czy choćby Polakom, nie mówiąc o służbie w Abwehrze lub chociaż w Sicherheitsdienst.

Polecam lekturę całości: Na barykady ludu graczy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s