LinkoGRAfia (1)

Rozpoczynam nowy mini-cykl blogowy, w którym gromadzić zamierzam linki do najciekawszych tekstów o grach i kulturze grania – publicystycznych, naukowych i całkiem osobistych, felietonów, artykułów i wpisów blogowych, poważnych i nie-do-końca-poważnych – które ukazały się w sieci w minionym tygodniu. W każdy poniedziałek (choć dziś nominalnie jest już wczesny wtorek) polecać będę do lektury teksty, które ukazały się w ostatnich siedmiu dniach, a które warto w mojej opinii przeczytać, bo ukazują gry z nowej perspektywy, opisują mało znane zjawiska, prezentują intrygujące podejście do elektronicznej rozrywki albo po prostu są bardzo interesujące. Siłą rzeczy znaczna większość będzie po angielsku, choć nie ukrywam, że z czasem mam nadzieję umieszczać coraz więcej publikacji rodzimych.

Tyle tytułem króciutkiego wstępu, czas przejść do rzeczy. Oto pierwsza partia tekstów (26 października – 2 grudnia):

 • Persuasive Games: Video Game Zen. Artykuł Iana Bogosta o grach relaksacyjnych i medytacyjnych. Ciekawa teza: w grach, podobnie jak w życiu, często wyciszyć pozwalają nam się czynności powtarzalne, na przykład pielęgnowanie ogrodu.
 • The Edge of Reason: Why It Might Be a Good Idea to Incorporate Social Sanction Into Videogames. N’Gai Croal, dziennikarz piszący o grach dla amerykańskiego wydania Newsweeka, przygląda się temu, jak działa presja społeczna w sieciowych społecznościach graczy.
 • Are The Kids Alright? Felieton Leigh Alexander z cyklu „The Aberrant Gamer”: tym razem o wrogich zachowaniach występujących u graczy komunikujących się ze sobą online. Czy rzeczywiście homofobia, seksizm, rasizm i inne nienawistne zachowania zdarzają się teraz częściej niż kiedyś? Z tekstem dobrze koresponduje wpis Michaela Abbotta na blogu The Brainy Gamer: Game of cruelty.
 • Why You Should See Spencer Halpin’s Moral Kombat: część pierwsza i druga. Opinia profesora Henry’ego Jenkinsa na temat kontrowersyjnego filmu dokumentalnego o grach i pokazanej w nich przemocy, w którym występuje jako jeden z ekspertów. Opinia jest entuzjastyczna i przeczy obawom o jednostronność, które narosły po opublikowaniu słynnego już trailera filmu.
 • I na koniec polski rodzynek. nef.the.grey na swoim blogu pisze o sprawie Gerstmanna, czyli największym skandalu ostatnich lat w dziennikarstwie growym (dziennikarz niezwykle opiniotwórczego serwisu Gamespot zwolniony został za niezbyt pochlebną recenzję gry, która miała na stronie silną, wysokobudżetową kampanię reklamową). O sprawie przeczytać można właściwie wszędzie, gdzie pisze się o grach, ale jako że z angielszczyzną i tak trzeba obcować na co dzień, decyduję się na źródło ojczyste :)

6 thoughts on “LinkoGRAfia (1)

 1. Uhuhu, dziękuję. Ależ w doborowym towarzystwie się znalazłem ;)
  A na marginesie, trafnie zauważyłaś, że o bulwersującej sprawie Gerstmanna przeczytać można wszędzie…w języku angielskim. W Polsce coś o niej wspomniały jednostkowe większe serwisy . Ja osobiście natknąłem się na tekst jedynie w Valhalli. Zresztą redaktorzy tegoż serwisu mieli coś do dodania na temat polskiego podwórka w tym kontekście. Inne duże serwisy, które tak lubują się przecież w przytaczaniu wszelkich nowin na temat wydarzeń w świecie gier, jakoś temat omijają. Przypuszczenia co do powodów takiego zachowania, pozwolę sobie litościwie pominąć. W to, że są to wieści w mniemaniu redaktorów mało istotne, trudno uwierzyć.

  Polubienie

 2. Nie wiem, czy masz na myśli serwisy ogólnotematyczne czy też growe, ale w przypadku tych drugich afera była omawiana (najszerzej chyba tu: http://www.gram.pl/news_9QPhH,6_Gerstmanngate_czyli_o_tym_jak_to_afery_zadnej_branzy_nie_omijaja.html). Inna sprawa, że łatwo jest tworzyć teorie spiskowe, a tak naprawdę do końca nie wiadomo, jak z tym zwolnieniem było naprawdę, więc może lepiej nie ferować kategorycznych wyroków.

  Polubienie

 3. Zdaje się, że gram.pl o sprawie napisał wczoraj, cztery dni po jej ujawnieniu, a największe serwisy, nie muszę chyba wypisać tu nazw, aby było wiadomo, o które chodzi, nie napisały na ten temat ani słowa. polecam lekturę tekstu na Valhalli, która dość szybko o rzeczy poinformowała i jej redaktorzy dołożyli swoje 3 grosze na temat podobnych sytuacji na naszym polskim poletku. Niech nawet cała sprawa będzie tylko pretekstem do dyskusji na ważny i kontrowersyjny temat, ale niech ta dyskusja będzie. Póki co, nie widzę jej tam, gdzie na pewno powinna się pojawić.

  Polubienie

 4. Domyślam się, że pijesz m.in. do GOL-a. Z tego, co napisał na forum Soulcatcher (admin i wiceprezes zarazem), sprawa miała zostać poruszona na łamach serwisu wówczas, gdy będzie znane oficjalne stanowisko obu stron, żeby nie podawać plotek, tylko kompletne informacje. Najprawdopodobniej zatem można spodziewać się w najbliższym czasie jakiegoś podsumowania. Tak czy inaczej, ciekawa dyskusja toczy się póki co na forum GOL-a, polecam: http://www.gry-online.pl/s043.asp?ID=7115368&N=1

  Polubienie

 5. Nie mam zamiaru kruszyć kopi o rzecz dość oczywistą z mojego punktu widzenia. Cieszy mnie natomiast tak poważne podejście GOL-a do tematu. Jak rozumiem, teraz już zawsze serwis ten będzie podawał wyłącznie potwierdzone oficjalnie informacje, bo plotek się nie rozpowszechnia. Zresztą, o czym ja tu piszę, zajrzałem na linkowane forum i co ujrzałem? Imć Soulcatcher już 1.12 AD 2007 znał istotę sprawy. Pozwolę sobie zacytować

  „Ja wiem za co on został wylany.
  Nie za to ze wystawił zbyt niską ocenę.
  Został wylany za to że ocena na gamespot jest oceną całej redakcji a on tego nie uszanował i wystawił swoją ocenę której nie zatwierdziła cała redakcja.
  Wiem coś o tym mamy podobne problemy czasami w GOLu.”.
  Jak widać kompletne informacje admin i wiceprezes zarazem już ma od dawna i zapewne śmieszy go całe zamieszanie. Na szczęśćie w Polsce nie ma takich problemów jak na Zachodzie ;) Pozdr.

  Polubienie

 6. Hej, złośliwości odłóżmy na bok, to jest opinia Soulcatchera i ma do niej prawo, zresztą jego główny dyskutant w tym wątku ma sporo racji i nie raz słusznie daje mu wirtualnego prztyczka w nos. Dyskusja jest ciekawa per se, niezależnie od stanowisk obu stron. A że w Polsce są układy i układziki tak jak i na Zachodzie (tylko w mniejszej skali), to prawie pewne. Tylko żadna ze stron (ani media ani wydawcy/deweloperzy) nie będzie otwarcie o tym mówić, więc zawsze i tak będą to tylko spekulacje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s