LinkoGRAfia (3)

Obrodziło nam w ostatnim tygodniu w ciekawe, warte uwagi teksty, więc nie przedłużając niepotrzebnie, zapraszam do meritum:

  • Piggybacking: Gaming Across the Generation Gap. Jeden z lepszych artykułów na temat wspólnego grania dzieci i rodziców, jaki czytałam. Autor omawia koncepcję tworzenia produkcji, które podobają się zarówno małym graczom, jak i dorosłym – jednak na zupełnie innych poziomach.
  • The Year in Politics. Jak sam tytuł wskazuje, tekst jest zestawieniem najbardziej znaczących wydarzeń ze świata gier, które w ubiegłym roku wzbudziły zainteresowanie opinii publicznej, polityków i mediów, oczywiście z naciskiem na amerykańskie.
  • Mass Effect: Am I the Player Character. Tym razem grze, której być może ostatnio poświęcam zbyt dużo uwagi, przygląda się Noah Wardrip-Fruin, specjalista od komunikacji i literatury cyfrowej z Uniwersytetu w San Diego. Warto przeczytać również komentarze do tekstu. Sporo ciekawych spostrzeżeń m.in. na temat systemów dialogowych w grach.
  • Cykl wywiadów z pracującymi w branży gier kobietami publikowanych na blogu MTV Multiplayer. O dobrych i złych stronach bycia „żeńskim rodzynkiem” w zdominowanym przez mężczyzn środowisku opowiadają m.in. Brenda Brathwaite (badaczka i projektantka gier, autorka książki Sex in Games), Jane Pinckard (autorka znanego bloga Game Girl Advance), Elspeth Tory (project manager w Ubisofcie) i Tali Fisher (specjalistka ds. PR w firmie Sega).
  • Bonnie Ruberg pisze na swoim blogu o przeznaczonej dla dziewczynek grze Imagine Babyz, w której opiekować należy się wirtualnymi niemowlętami, spoglądając na nią z punktu widzenia feminizmu i teorii gender – wbrew pozorom w bardzo umiarkowany i stonowany sposób (o serii Imagine Ubisoftu pisałam swego czasu tutaj).
  • Gaming Ability. Opublikowany w magazynie The Escapist artykuł poruszający temat niepełnosprawnych graczy i sposobów, w jakie twórcy gier i sprzętu do grania mogą umożliwić im zabawę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s