LinkoGRAfia (11)

Dziś linkoGRAfia wyjątkowo we wtorek. Polecam do lektury najciekawsze teksty z ostatniego tygodnia (11-17 lutego) i zachęcam do dodawania własnych linków.

  • The Arty Party (Gamasutra). Kolejny głos w gorącej dyskusji pod hasłem: czy gry są sztuką? Tym razem swoją opinię prezentuje producent EA (i doktor filozofii przy okazji) Jim Preston pisząc, że ze względu na brak ogólnie przyjętej definicji sztuki oraz rozmaite podejście do tego problemu gracze powinni najzwyczajniej w świecie zignorować dyskusję. Co prawda tekst odnosi się stricte do kultury amerykańskiej, ale mimo to warto go przeczytać.
  • Designing Games That Are Accessible To Everyone (Gamasutra). Artykuł pracownika Singapore-MIT GAMBIT Game Lab (instytutu, w którym pracuje wspomniany przeze mnie ostatnio przy okazji The Suicide Game ludolog Jesper Juul) na temat tworzenia gier przystępnych dla jak najszerszych kręgów odbiorców, w tym również odbiorców niepełnosprawnych.
  • Stories From The Sandbox (Gamasutra). Artykuł na temat, który sama chciałam poruszyć w jednym z kolejnych odcinków Ludo ergo sum – dotyczy gier typu sandbox, czyli nielinearnych, o otwartym zakończeniu – ich potencjału, perspektyw, możliwości.
  • Have games had their punk moment? (The Guardian). Keith Stuart, dziennikarz sieciowego wydania brytyjskiej gazety The Guardian, zadaje ciekawe pytanie: czy w grach, podobnie jak miało to miejsce w muzyce w przypadku punka, nastąpił przełom, który pchnął ich rozwój na nowe tory – a może ten moment jest wciąż przed nami?
  • Let’s Burn Down Africa (GameSetWatch). Felietonista Chris Dahlen w niedługim, acz ciekawym tekście pisze o sposobie, w jaki portretowana jest Afryka w grach.
  • I Was Programmed by Tetris to be a Better Person (Autobiographical Neuropsychology). Na koniec krótki, humorystyczny wpis blogowy na temat tego, jak nauki wyciągnięte z gry w Tetrisa mogą pomóc w późniejszym życiu ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s