Games Research Bibliography

Zdarza się, że dostaję mailem prośby o pomoc w zebraniu bibliografii do przeróżnych prac poświęconych grom pisanych na studia czy innych. W miarę możliwości służę pomocą, ale zawsze odsyłam też na stronę projektu Digiplay Initiative, na której znajduje się największa internetowa bibliografia publikacji naukowych traktujących o grach: Games Research Bibliography.

Mimo że odnośnik do strony znajduje się od początku w „linkowej” kolumnie Altergrania, pozwalam sobie podkreślić fakt istnienia bibliografii w osobnym wpisie – zarówno wyprzedzając pytania, jak i dla wszystkich, którzy w przyszłości mogą poszukiwać teoretycznych podstaw do swoich tekstów.

Games Research Bibliography zawiera obecnie ponad 2500 pozycji i wciąż jest rozbudowywana. Znaleźć w niej można opisy książek, artykułów, dysertacji i publikacji pokonferencyjnych – co ważne, poza pełnymi informacjami bibliograficznymi i abstraktem, wiele z nich zawiera link do pełnego tekstu opublikowanego w sieci. Co warte podkreślenia, bibliografia jest multidyscyplinarna i swoim zasięgiem obejmuje teksty badające gry z gruntu takich dyscyplin jak socjologia, psychologia, pedagogika, literaturoznawstwo, medioznawstwo, nauki komputerowe, medycyna, ekonomia, prawo i inne. Po zarejestrowaniu się uzyskujemy dostęp do dodatkowych możliwości, takich jak przeszukiwanie pod kątem autora, roku, tytułu, typu publikacji i słowa kluczowego. Możemy też eksportować rekordy do wybranych formatów i dodawać własne.

Naprawdę warto tam nieco poszperać, nawet jeśli nie dla konkretnych korzyści, to dla samej przyjemności odnalezienia tekstów na tak niecodzienne tematy jak np. ekologia akustyczna w grach FPS czy rola humoru w kształtowaniu obrazu ras w GTA III

One thought on “Games Research Bibliography

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s