Rybacki tycoon na poważnie

Polacy nie gęsi i swoje serious games mają. Na razie powstaje u nas niewiele tego typu projektów, więc tym bardziej warto informować o każdym z nich. W grudniu pisałam na łamach Altergrania o The economy, stupid!, internetowej grze symulacyjnej, w której wcielić możemy się w rolę premiera europejskiego kraju. Tytuł stworzony został przez Grzegorza Hołdysa, ówczesnego pracownika Politechniki Wrocławskiej, głównie jako próba napisania realistycznego modelu socjoekonomicznego oraz w celu zaprezentowania umiejętności programistycznych. Niedawno Grzegorz założył własną firmę, Insight Machines, która specjalizuje się w tworzeniu gier szkoleniowych na zamówienie instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych i firm prywatnych. Nie jest to pierwsza polska firma o takim profilu, ale bodaj pierwsza, która skupia się wyłącznie na grach komputerowych, w dodatku udostępniając je powszechnie wszystkim zainteresowanym (a nie tylko tym, którzy w szkoleniach uczestniczą). I choćby z tego względu zasługuje na uwagę i rozpropagowanie – nawet wśród tak niewielkiej grupy odbiorców, jak czytelnicy tego bloga :-)

Insight Machines ma na swoim koncie pierwszą grę przygotowaną na zamówienie. Mowa o Fish Business, stworzoną na potrzeby Centrum Rozwiązań Systemowych. To darmowa gra przeglądarkowa, zgodnie ze słowami twórców „utrzymana w konwencji gier z kategorii tycoon, tyle że z akcentem położonym na zrównoważony rozwój w warunkach wolnorynkowej konkurencji”. Można grać w nią pojedynczo, ale pomyślana jest przede wszystkim jako produkcja wieloosobowa.

Fish Business

Fish Business

Na stronie dostępny jest tutorial wprowadzający w tajniki, co tu dużo mówić, dość skomplikowanej dla osób niezaznajomionych z wiedzą ekonomiczną gry. Sama z Fish Business zapoznać mogłam się głębiej głównie dzięki pomocy i wskazówkom Grzegorza. Zresztą, mówiąc wprost, nie jest to stosunkowo nietrudna zabawa w ekonomię znana z takich produkcji jak Industry Giant czy Theme Park, tylko gra przeznaczona głównie do wykorzystywania podczas warsztatów uczących praktycznego zastosowania zasad dynamiki zrównoważonego rozwoju (definicja). Fish Business spełnia zatem jedną z cech konstytutywnych całego nurtu serious games – cele rozrywkowe są w niej podrzędne wobec celów użytkowych. Nie znaczy to przy tym, że kombinowanie, jak zmaksymalizować zyski, przechytrzyć konkurencyjne firmy i sprytnie lawirować między meandrami prawa podatkowego, nie może być zajęciem atrakcyjnym i satysfakcjonującym…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s