LinkoGRAfia (33)

18-24 sierpnia:

  • The Designer’s Notebook: The Tao of Game Design (Gamasutra). „Poznaj samego siebie”, „poznaj swojego gracza” i inne ciekawe porady przydatne szczególnie dla początkujących twórców gier, których kilku być może się wśród czytelników Altergrania znajdzie. Tytułowe „tao” kojarzy się filozoficzno-religijnie, ale chodzi po prostu o metodę postępowania, jaką autor – współzałożyciel International Game Developers Association, konsultant, programista i projektant Ernest Adams – radzi przyjąć, by tworzyć udane gry.
  • Gamer Tick: Spore and Little Big Planet Face Off in a War of Significance (GiantRealm). Jim Rossignol, brytyjski dziennikarz i autor książki, na którą od dawna poluję (nie tylko ze względu na pomysłową okładkę) – This Gaming Life – o dwóch wkrótce debiutujących grach, w których user-generated content stoi u podstaw całego projektu: Spore (PC) i LittleBigPlanet (PS3). Rossignol przewiduje, że o ile obie produkcje świetnie wykorzystają gorące trendy ostatnich lat – położenie nacisku na kreatywność graczy i niemal nieograniczoną personalizację – o tyle LittleBigPlanet odniesie większy sukces ze względu na większą przystępność. Mimo wszystko zapomina chyba jednak o prostym fakcie: komputer ma prawie każdy gracz, konsolę PS3 na pewno mniej i w krajach takich jak Polska już teraz właściwie ogłosić można zwycięzcę tegorocznej „user-content war”.
  • Irish Music for Videogame Music Fans (Wired). Zupełnie zaskakujący i choćby dlatego tak ciekawy temat: o związkach ścieżek dźwiękowych do wielu gier (zwłaszcza, o dziwo, japońskich RPG) z tradycyjną muzyką irlandzką. A skoro już o muzyce mowa, na blogu AntyGry pojawił się kolejny odcinek cyklu Gry do słuchania.
  • The Aberrant Gamer – Uncanny Valley Of The Dolls (GameSetWatch). Po kilkumiesięcznej przerwie Leigh Alexander powraca do swojego cyklu felietonów poświęconych różnym dziwacznym, czasem perwersyjnym aspektom gier i grania. Tym razem o coraz większych możliwościach personalizacji postaci, w jakie wcielamy się w najnowszych grach, i lekko fetyszyzujących konsekwencjach, jakie niesie ze sobą ten fakt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s