O blogu i autorce

Potrzeba zabawy wpisana jest głęboko w naturę ludzką. We współczesnym świecie jedną z najbardziej złożonych i najdynamiczniej rozwijających się form zabawy są gry komputerowe, konsolowe i mobilne. To ogromny przemysł, wyjątkowe medium i niezwykle ciekawe zjawisko kulturowe i społeczne zarazem. A przy tym świetna zabawa.

Ale nie tylko; poza zapewnianiem rozrywki gry potrafią również komunikować trudne i poważne treści w sposób, jaki niedostępny jest dla innych mediów – poprzez interakcję i symulację doświadczeń. Zdarza się to zarówno w wysokobudżetowych produkcjach, jak i (częściej) niezależnych, artystycznych projektach, dlatego na blogu poświęcam uwagę bardzo różnym grom z rozmaitych kręgów.

Tytułowe „altergranie” to granie przedstawione z alternatywnej perspektywy. To świadome uczestnictwo w kulturze grania, które nie przeczy bynajmniej czerpaniu z niego przyjemności, ale wykracza poza sprowadzanie gier do poziomu niewyszukanej rozrywki dla mas, pozostającej na marginesie kultury współczesnej. Istnieją wszak gracze – i jest ich coraz więcej – którzy lubią myśleć o sobie jako o świadomych uczestnikach kultury grania i przeczą stereotypowi fana gier jako bezrefleksyjnego, pasywnego odbiorcy. Mam nadzieję, że będą mogli poczuć się tu jak u siebie.

Kim jestem?

awatarTruizmem jest, że trudno pisać o sobie. Ułatwię sobie zatem zadanie ograniczając się do kilku informacji istotnych z punktu widzenia tematyki bloga. Gram od około dwudziestu pięciu lat, o grach pisuję od dziesięciu. Flirtowałam swego czasu z naukowym podejściem do tematu (czego wynikiem jest m.in. praca magisterska o grach jako nowym medium [fragment]), ale lepiej czuję się w publicystyce. Zaczynałam od na poły popularyzatorskiego cyklu „Ludo ergo sum” na łamach serwisu GRY-OnLine.pl, potem udzielałam się m.in. na Technopolis, Jawnych Snach i w Pixelu. Aktualnie poza blogiem moje teksty można przeczytać najczęściej w Dwutygodniku.

Altergranie wystartowało w 2007 roku jako przejaw samozwańczej misji wprowadzania w pole zainteresowania polskiego piśmiennictwa o grach więcej refleksji kulturowej (ha!). Od tamtego czasu sporo się w tej kwestii zmieniło na lepsze, jest co, kogo i gdzie czytać, a moje podejście ewoluowało w stronę bardziej luźnego. Podobnie jak samo granie, pisanie o grach traktuję jako hobby, a jeśli przy okazji uda mi się kogoś zainteresować, tym lepiej.

Pisać do mnie można na adres louvette[at]gmail[dot]com.

Wybrane teksty opublikowane poza blogiem (kolejność chronologiczna począwszy od najnowszego):