O Simogo w „Pikselu”

Hasło „prasa młodzieżowa lat 90.” przywołuje u mnie różne wspomnienia: plakaty z Axlem Rose, fotostory o tytułach w stylu „Na gigancie”, rubryka „Zapytaj Kasię”… Wypatrywanie co miesiąc w kiosku kolejnego numeru „Secret Service” – ani jakiegokolwiek innego czasopisma o grach, skoro już o tym mowa – do nich jednak nie należy. Wspomnienie związane z „SS” mam jedno, dość zabawne – czytanie z wypiekami na twarzy recenzji „Phantasmagorii” w przypadkowo znalezionym u kuzyna numerze i towarzyszące temu przemożne przekonanie, że oto mamy do czynienia ze szczytowym, najdojrzalszym osiągnięciem gier zarówno pod względem formy, jak i treści. Trochę się z tamtej trzynastoletniej siebie śmieję, a trochę jej zazdroszczę.

Tak czy inaczej, wieści o reaktywacji „Secret Service”, imponującą rozmachem zbiórkę środków na ten cel, a następnie kontrowersje wokół okoliczności przemianowania czasopisma na „Pixel”, obserwowałam bez emocji towarzyszących tym, dla których czytanie go było ważną częścią składową dorastania (growego i jako takiego). Niezależnie jednak od nostalgii czy jej braku, decyzję o wydawaniu dziś papierowego magazynu o kulturze gier wideo mam za akt odwagi, a redakcji kibicuję choćby za same ambicje. W pierwszym numerze „Piksela” (premiera wczoraj) znajdziecie mój tekst, w którym wystawiam laur… ekhem… kreślę profil studia Simogo. Napisałam go trochę w ramach walki z „platformizmem”, który dyskryminuje urządzenia mobilne jako rzekomą domenę błahych zręcznościówek, maszynek do wyciągania pieniędzy od graczy i średnio udanych konwersji. Ale przede wszystkim dlatego, że nie skosztować dzieł Simogo to według mnie odmówić sobie jednych z najlepszych doznań growych ostatnich lat.

Przy okazji: niedawno Flesser i Gardebäck opublikowali na swojej stronie darmową, króciutką interaktywną opowieść The Sensational December Machine. Daje ona niezły przedsmak wrażeń, jakie zapewniają ich „duże” tytuły. Bardzo polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s