Co tam panie w ludologii

Dawno już na Altergraniu nie pisałam o tym, co nowego pojawiło się w sieci w związku z szeroko rozumianą nauką o grach. Pora nadrobić zaległości, poniżej więc krótkie zestawienie publikacji, które ukazały się w ciągu kilku ostatnich miesięcy, a z którymi warto się zapoznać, by pozostać w miarę na bieżąco z tym, co dzieje się w ludologii – polskiej i światowej (a dokładnie mówiąc anglojęzycznej).

Polska:

  • W dziale ludologicznym serwisu Wiedza i Edukacja pojawiło się tłumaczenie artykułu Daniela Kromanda Kategoryzacja awatarów. W przygotowaniu tłumaczenia kolejnych artykułów, w tym prawdopodobnie tych zamieszczanych na łamach Game Studies, pierwszego i bodaj do dziś najważniejszego sieciowego periodyku ludologicznego (którego najowszy numer ukazał się w grudniu).
  • W najnowszym numerze czasopisma Kultura i Historia ukazała się recenzja książki Fransa Mäyrä An Introduction to Game Studies. Games In Culture. Autorem recenzji jest Radosław Bomba z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS. Warto przy okazji wspomnieć, że Radek niedawno otworzył przewód doktorski. Temat jego pracy brzmi „Gry komputerowe w perspektywie antropologi codzienności”, a dotyczyć ma głównie tego, jak gry stapiają się z naszym życiem codziennym (pracą, nauką, odpoczynkiem). Szykuje się zatem trzeci, po Grach sieciowych jako medium komunikacyjnym Mirosława Filiciaka i „Grach komputerowych jako obszarze zainteresowań nowej teorii literatury” Jana Stasieńki polski doktorat na temat gier wideo. Trzymamy kciuki :-)

Świat:

  • Wspominany nie raz przy różnych okazjach na Altergraniu Ian Bogost z Georgia Institute of Technology rozpoczął wraz z kilkoma naukowcami i studentami nowy projekt badawczy: Journalism and Games. Jak sama nazwa wskazuje, projekt dotyczy gier i dziennikarstwa, a dokładnie tego, na jakie sposoby i w jakich formach gry mogą być wykorzystywane w celach publicystycznych. 
  • Na zakończenie przypominam, że na stronie Digiplay Initiative znaleźć można na bieżąco aktualizowaną bibliografię naukowych publikacji poświęconych grom – nie tylko sieciowych, ale i drukowanych, co może być przydatne na wypadek, gdyby ktoś na przykład zechciał szarpnąć się na nowe książki ludologiczne z Amazona.

4 thoughts on “Co tam panie w ludologii

  1. Ja także bardzo dziękuję! Informacja o „International Journal…” jest dla mnie niezwykle cenna. Linkuję na forum PTBG, wspomnę też o niej w serwisie Poltergeist (tam głównie niebadający fani, ale niewykluczone, że ktoś się zainteresuje).

    Polubienie

  2. Doktorat Radosława Bomby będzie trzecim doktoratem o grach komputerowych, bo wcześniej doktorat o takiej tematyce napisał Jan Stasieńko z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, autor książki „Alien vs. Predator. Gry komputerowe a badania literackie”:)

    Polubienie

Dodaj komentarz